WhatsApp
Yükleniyor...

Sql Kodları Ve Uygulamaları

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Blog Blog Sql Kodları Ve Uygulamaları
17 Ocak 2022, 00:35 0 Yorum 103 Okuma

Mysql ile Örnek Sql Uygulamaları

Sql dili veri tabanlarında oldukça yoğun kullanılan bir veri tabanı programlama dilidir. Bu dil ile ilgili ara ara bu blog postunda güncellemeler yaparak örnekler eklenecektir. Örnek kodları xampp, wamp gibi uygulamaları yükleyerek bireysel bilgisayarlarınızda phpmyadmin üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Select

Seçim işlemi için kullanılır. Aşağıdaki örnek kod; personeller isimli tablodaki dogumyili sütünunda maksimum ve minimum fonksiyonunu çalıştıracaktır. Sonuç olarak yaşı en büyük ve en küçük personel arasındaki farkı geri döndürecektir.

SELECT MAX(DogumYili)-MIN(DogumYili) FROM personeller

DİSTİNCT

Personeller tablosundaki personellerin doğum tarihlerini yineleme olmadan listeler.

SELECT DISTINCT(DogumYili) FROM personeller

INNER JOIN

Personeller tablosundaki adı, soyadını ve departman tablosundaki DepartmanAdi’nı tekbir sorguda ekrana yazdırma işlemini gerçekleştiriniz.

Personeller tablosunda DepartmanAdi alanı yoktur sorgudan da görüldüğü üzere DepartmanNo alanı vardır. Bu alanın karşılığı departman tablosundaki id Alanına karşılık gelmektedir.

SELECT Adi,Soyadi,DepartmanAdi FROM personel INNER JOIN departman ON personel.DepartmanNo=departman.id

Personeller Tablosundaki Departman ve Görev numaralarını Join kullanarak görev ve departman tablolarındaki karşılıklarını yazdırınız.

SELECT personel.Adi,personel.Soyadi,departman.DepartmanAdi, gorev.GorevAdi FROM personel INNER JOIN departman ON personel.DepartmanNo=departman.id INNER JOIN gorev ON personel.GorevNo=gorev.id

Okuyucu Yorumları

0 Yorum